SSO Małgorzata Kluziak
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie
Al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa, III piętro, pok. 310
Krajowa Rada Sądownictwa
Rakowiecka 30, 02-528 Warszawa
Do wiadomości: Prezydent Elekt Andrzej Duda
Foksal 3, 00-366 Warszawa
PROTEST
Zarząd Stowarzyszenia RKW, które powstało jako ruch wolnych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, którym leży na sercu naprawa Państwa, w tym między innymi likwidacja patologii w naszym wymiarze sprawiedliwości, wyraża swój sprzeciw wobec kuriozalnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym Sędzia Magdalena Kubczak skazała wydawcę „Gazety Polskiej” za to, że zgodnie z faktami i nie naruszając żadnych umów, zamieścił na okładce filmu „Córka” nazwiska dwóch autorów Polskiej Kroniki Filmowej: Jana Strękowskiego i Pawła Banasiaka, których materiały wykorzystano w w/w filmie.
Nie zgadzamy się na tak rażącą stronniczość sądów, z jaką niewątpliwie mamy do czynienia w tym przypadku. Powołując się na Art. 107 Prawa o ustroju sądów powszechnych, który w paragrafie pierwszym stanowi: „Za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienie godności urzędu (przewinienia dyscyplinarne), sędzia odpowiada dyscyplinarnie”, żądamy ukarania wymienionego Sędziego. Nie może być społecznego przyzwolenia na dalsze upolitycznienie wymiaru – w tym wypadku: niesprawiedliwości – i Zarząd Stowarzyszenia RKW oświadcza, że w tego typu sytuacjach będą podejmowane stanowcze działania, których celem jest odpolitycznienie sądów i zapewnienie ładu prawnego, który stanowi podstawę demokratycznego Państwa. Stowarzyszenie RKW zostało powołane właśnie w tym celu, aby wreszcie zlikwidować rażące patologie, z którymi wciąż mamy do czynienia w naszym kraju.
Za Zarząd Stowarzyszenia RKW
Przewodniczący Jerzy Targalski
2.07.2015
Od redakcji ZMWS:
O szczegòłach zdarzenia można dowiedzieć się tutaj:
Sprawa budzi zdumienie nie tylko z powodu samego wyroku, lecz także jego uzasadnienia. Sąd uznał, że umieszczenie nazwisk w prawicowym tygodniku, niezależnie od przyczyn tego umieszczenia, przyniosło powodom straty wizerunkowe, a także straty finansowe, ponieważ… PISF odmòwił im z tego powodu dotacji. Przyznano tym samym, że państwowe instytucje kierują się motywami politycznymi. Tak jak sąd, ktòry uznał te komsekwencje za naturalne.
Wyrok potwierdza konieczność głębokich zmian w wymiarze sprawiedliwości przywracających sądom niezależność polityczną i praworządne działanie.
3.07.2015 (gm)