Co jakiś czas mamy do czynienia z wykorzystywaniem służb państwowych do inwigilacji osòb z powodòw politycznych. Dokonywane są rewizje w mieszkaniach osòb przeciwnych władzy przy wykorzystaniu rozmaitych pretekstòw – a to posiadania narkotykòw, a to symboli faszystowskich, a to materiałòw pedofilskich. Najczęściej sprawy nie mają ciągu dalszego, lecz mają dwa cele: służą zastraszaniu ofiar i innych osòb, np dziennikarzy, oraz dają pretekst do przeszukania komputeròw osòb będących w kręgu zainteresowania władzy. Ostatnim takim przypadkiem było przeszukanie mieszkania Piotra Tymochowicza dzień po ujawnieniu przez zaprzyjaznionego z nim Zbigniewa Stonogę informacji dotyczących zabòjstwa Andrzeja Leppera.
Tymczasem internauci w oprogramowaniu szpiegującym stosowanym przez służby odkryli fragment kodu, ktòry ściąga na komputer ofiary materiały pedofilskie. Wg nich wirusa stosują służby, oficjalnie oprogramowania używa np. CBA.
O aferze związanej z programistyczną firmą tworzącą oprogramowanie wykorzystywane m.in. przez polskie służby do szpiegowania poprzez telefony komòrkowe i komputery głośno było kilka dni temu, gdy firma zaatakowana została przez innych hakeròw, ktòrzy wykradli m.in. kody oprogramowania szpiegującego. Oprogramowanie to umożliwia włączenie mikrofonu i podsłuchiwanie za jego pomocą dźwięków, włączenie wbudowanej kamery i podglądanie przy jej pomocy otoczenia, monitorowanie wiadomości SMS oraz e-mail, pobranie książki kontaktów, pobranie historii połączeń, wykonanie zrzutu ekranu podczas pracy urządzenia, aktywowanie modułu rejestrującego naciskane klawisze, zarówno fizyczne jak i na wirtualnej klawiaturze, odczyt pozycji GPS urządzenia.
Szczegòły np. tutaj: http://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/Wielki.wyciek.danych.CBA.zaplacilo.cwierc.miliona.euro.za.oprogramowanie.szpiegujace.ktorego.autorzy.padli.ofiara.hackerow,1043
Na marginesie wykorzystywania polskich służb specjalnych do nielegalnych działań i prowokacji przeciwko opozycji, warto zastanowić się też nad wydaniem przez CBA kwoty ponad 250 tysięcy euro na zakup oprogramowania włoskiej firmy.
Źròdło: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/cba-wydalo-200-000-euro-na-konie-trojanskie-od-hacking-team/
7.07.2015 (td)