Menu Zamknij

Manipulacje z totalitarną symboliką. Niepokojące „błędy” policji i prokuratury.

Niepokojące zdarzenia dzieją się w związku z interpretowaniem  przez funkcjonariuszy policji treści art. 256 Kodeksu Karnego. Kolejna osoba zatrzymana została z powodu trzymania w rękach flagi z symbolem „falangi” –  z uzasadnieniem powołującym się na powyższy paragraf.

http://wmeritum.pl/narodowiec-zatrzymany-chelmie-flage-falanga-postawiono-zarzut/

Artykuł 256 KK dotyczący propagowania totalitaryzmu nie precyzuje, jakie treści lub symbole wyczerpują znamiona przestępstwa określonego przez ten paragraf. Symbole te nie są ujęte ani w KK, ani w żadnej ustawie, a nawet w rozporządzeniu MSW. Praktyka pokazuje, że są w dowolny i wadliwy prawnie sposób interpretowane.

Policja, jak się okazuje, korzysta z publikacji przygotowanej przez PZPN  oraz stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Korzystanie z tej publikacji budzi zdziwienie, ponieważ w ewidentny sposób jest ono nierzetelne. Postkomunistyczny, nigdy nie zlustrowany PZPN, pełen byłych działaczy totalitarnego aparatu PRL, oraz lewicowe stowarzyszenie tworzą zmanipulowaną listę „totalitarnej” symboliki zakazanej na stadionach, policja zaś i niektórzy prokuratorzy nie dosyć, że korzystają z tej de facto prywatnie stworzonej listy, to jeszcze rozszerzają korzystanie z niej na całą przestrzeń publiczną!

Na liście widnieją symbole nazistowskie oraz faszystowskie – próżno jednak znaleźć symbole najbardziej zbrodniczego systemu totalitarnego, jakim był komunizm. Nie ma na niej nawet sierpa i młota. Na dodatek podczepiono pod listę symbole związane z narodową tradycją, takie jak falanga czy szczerbiec, zrównując symbolikę narodowców z symboliką faszystowską, co wpisuje się w jednostronną i nieprawdziwą narrację lewicową. Korzystanie z tej listy przez organa państwowe skutkuje niedopuszczalnym ich upolitycznieniem.
Listę propagują na swoich stronach liczne komendy policji, np KWP w Szczecinie lub Szkoła Policji w Szczytnie:
http://www.szczecin.kwp.gov.pl/ps/images/stories/file/stoprasizm.pdf;
http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/prawaczlowieka/symbolerasistowskie.pdf.

Jeszcze dalej poszły władze miasta Wągrowca, stawiając na rynku tablicę z zakazem używania symboliki umieszczonej na wspomnianej lewicowej liście. Widnieje na niej także wspomniany symbol falangi. Ponieważ lista nie jest żadnym umocowanym prawnie dokumentem, działanie takie w oczywisty sposób jest nielegalne.

Symbol falangi używany jest przez środowiska narodowe i nacjonalistyczne, flagi z tym symbolem pojawiają się na manifestacjach tych środowisk. Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził w 2011 roku oficjalnie symbolikę NOP, w tym symbol falangi. Jakkolwiek z innych przyczyn symbol ten w 2012 roku wykreślony został z przez Sąd Apelacyjny (symbol ugrupowania politycznego może być tylko jeden), jednak nigdzie nie został on zakazany w żadnej prawnej formie. Zatrzymywanie więc osób posługujących się tym symbolem stanowi naruszenie prawa.

Z niesprecyzowanego stanu prawnego w tym względzie zdają sobie zapewne sprawę zarówno funkcjonariusze wyższego szczebla, jak i prokuratorzy – zatrzymani są wkrótce wypuszczani i nikt jeszcze nie został skazany za używanie symbolu falangi.

Konkluzja musi być w tej sytuacji jedna – zatrzymywanie ludzi z powodu używania legalnych symboli użytych jako symbolika legalnie zarejestrowanego politycznego ugrupowania, nie ma żadnego uzasadnienia i tym samym stanowi zastraszanie obywateli i ograniczanie wolności słowa.

13.07.2014

(td)

Aktualizacja, 16.07.2014:
Kilka dni po naszym komentarzu redakcja wMeritum.pl zadała pytanie dotyczące tej sprawy Prokuraturze Rejonowej w Chełmie. Odpowiedź potwierdza nasze spostrzeżenia:
http://wmeritum.pl/narodowiec-zatrzymany-falange-prokuratura-odpowiada/

Zespół Monitoringu Wolności Słowa